TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WE26SA-LC
D38999/24WE26SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WE26SA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS SKT
Datasheet Download
D38999/24WE26SA-LC.pdf
Availability of D38999/24WE26SA-LC
QUANTITY
D38999/24WE26SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WE26SA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WE26SA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WE26SA-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24WE26SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WE26SA-LC Details Description
Related parts for D38999/24WE26SA-LC
IC OPAMP GP 500KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
IC CONTRLR HOTSWAP POSVOLT 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC RF TRANS LDMOST N-CH M243 datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 21.6MM RND 13.2MM datasheet.pdf