KEMET C0805C271G1GACTU
C0805C271G1GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C271G1GACTU
Brief Description
CAP CER 270PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C271G1GACTU.pdf
Availability of C0805C271G1GACTU
QUANTITY
C0805C271G1GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C271G1GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C271G1GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C271G1GACTU
Related LinksC0805C27, C0805C271G1GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C271G1GACTU Details Description
Related parts for C0805C271G1GACTU
CONN HEADER .100 SINGL STR 23POS datasheet.pdf
COVER FOR CHASSIS 7X5" GRY datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS 8DIP GULL WING datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX9719 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V 0606 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 2KV X7R 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN FEMALE TERMINAL 16-18AWG datasheet.pdf
RES 200K OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf