KEMET C0805C334J8RACTU
C0805C334J8RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C334J8RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.33UF 10V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C334J8RACTU.pdf
Availability of C0805C334J8RACTU
QUANTITY
C0805C334J8RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C334J8RACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C334J8RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C334J8RACTU
Related LinksC0805C33, C0805C334J8RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C334J8RACTU Details Description
Related parts for C0805C334J8RACTU
DIODE ARRAY GP 200V 15A TO3PN datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 96POS STR datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X25.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf