KEMET C0805C335Z9VACTU
C0805C335Z9VACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C335Z9VACTU
Brief Description
CAP CER 3.3UF 6.3V Y5V 0805
Datasheet Download
C0805C335Z9VACTU.pdf
Availability of C0805C335Z9VACTU
QUANTITY
C0805C335Z9VACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C335Z9VACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C335Z9VACTU
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.041" (1.05mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C335Z9VACTU
Related LinksC0805C33, C0805C335Z9VACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C335Z9VACTU Details Description
Related parts for C0805C335Z9VACTU
CONN HEADER .100 SINGL STR 5POS datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV 2CH TRANS 8-DIP datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28DIP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A .100 18POS GOLD datasheet.pdf
OUTLET BOX WTRTT 25 SOW GFCI datasheet.pdf
CABLE 2COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517HBGA datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL. TYP A, AFS 2, TU datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE PIN RA datasheet.pdf