KEMET C0805C360F3GACTU
C0805C360F3GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C360F3GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 36PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C360F3GACTU.pdf
Availability of C0805C360F3GACTU
QUANTITY
C0805C360F3GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C360F3GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C360F3GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance36pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C360F3GACTU
Related LinksC0805C36, C0805C360F3GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C360F3GACTU Details Description
Related parts for C0805C360F3GACTU
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
MCU 16BIT 256KB FLASH 144QFP datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 16.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING 1/2-6" datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER SHLD 40POS SIDE 1MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf