KEMET C0805C361J1GACTU
C0805C361J1GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C361J1GACTU
Brief Description
CAP CER 360PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C361J1GACTU.pdf
Availability of C0805C361J1GACTU
QUANTITY
C0805C361J1GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C361J1GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C361J1GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance360pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C361J1GACTU
Related LinksC0805C36, C0805C361J1GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C361J1GACTU Details Description
Related parts for C0805C361J1GACTU
CONN EDGECARD 86POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG TO JACK BNC datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 1W DO204AL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf
LEAD 4MM BANANA STKRSHTH PP PVC datasheet.pdf