KEMET C0805C390J5GACTU
C0805C390J5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C390J5GACTU
Brief Description
CAP CER 39PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C390J5GACTU.pdf
Availability of C0805C390J5GACTU
QUANTITY
C0805C390J5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C390J5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C390J5GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C390J5GACTU
Related LinksC0805C39, C0805C390J5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C390J5GACTU Details Description
Related parts for C0805C390J5GACTU
HEATSHRINK RNF-100 3/4"X25' BLK datasheet.pdf
SWITCH DET NO HORIZ W/BOSS SMD datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 2K OHM 14SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE DIFF 2" H2O 8DIP datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T412 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CAP FILM 7.5NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf