KEMET C0805C391G5GACTU
C0805C391G5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C391G5GACTU
Brief Description
CAP CER 390PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C391G5GACTU.pdf
Availability of C0805C391G5GACTU
QUANTITY
C0805C391G5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C391G5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C391G5GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C391G5GACTU
Related LinksC0805C39, C0805C391G5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C391G5GACTU Details Description
Related parts for C0805C391G5GACTU
RES SMD 210K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 6V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW UMT3F datasheet.pdf
IC DVI/HDMI ESD PROT 32HVQFN datasheet.pdf
CABLE 5COND 20AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
PWR INLET MOD FILT DP MED 3A +R datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf