KEMET C0805C391J5GALTU
C0805C391J5GALTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C391J5GALTU
Brief Description
CAP CER 390PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C391J5GALTU.pdf
Availability of C0805C391J5GALTU
QUANTITY
C0805C391J5GALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C391J5GALTU
Internal Part NumberEIS-C0805C391J5GALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCeramic Capacitors
SeriesL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C391J5GALTU
Related LinksC0805C39, C0805C391J5GALTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C391J5GALTU Details Description
Related parts for C0805C391J5GALTU
FUSE GLASS 20A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 64VQFN datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR MONO AB 14WSON datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR PCIE 10TDFN datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
RES SMD 0.033 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP POLY 150UF 20% 20V T/H datasheet.pdf