KEMET C0805C393K3RACTU
C0805C393K3RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C393K3RACTU
Brief Description
CAP CER 0.039UF 25V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C393K3RACTU.pdf
Availability of C0805C393K3RACTU
QUANTITY
C0805C393K3RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C393K3RACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C393K3RACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.039µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C393K3RACTU
Related LinksC0805C39, C0805C393K3RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C393K3RACTU Details Description
Related parts for C0805C393K3RACTU
RELAY SSR DPST 250MA 8 PIN SMD datasheet.pdf
IC PROGRAM 2.630V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
PHOTODIODE T1 3/4 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 7.7A datasheet.pdf
LED PANEL IND GRN 3.6V STOVEPIPE datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
HEATING ELEMENT REPLACEMENT KIT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf