KEMET C0805C394K3RALTU
C0805C394K3RALTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C394K3RALTU
Brief Description
CAP CER 0.39UF 25V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C394K3RALTU.pdf
Availability of C0805C394K3RALTU
QUANTITY
C0805C394K3RALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C394K3RALTU
Internal Part NumberEIS-C0805C394K3RALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C394K3RALTU
Related LinksC0805C39, C0805C394K3RALTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C394K3RALTU Details Description
Related parts for C0805C394K3RALTU
IC WEBSERVER 50MHZ 100LQFP datasheet.pdf
INSERT FEMALE 6POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.1W AB 10MSOP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:8 1.6GHZ 48LLP datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ALCF-P FLM KT 12.95X10.04 6 DEG datasheet.pdf
TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC SMC datasheet.pdf
TRANS 2NPN 50V 0.15A US6 datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf