KEMET C0805C430G5GACTU
C0805C430G5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C430G5GACTU
Brief Description
CAP CER 43PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C430G5GACTU.pdf
Availability of C0805C430G5GACTU
QUANTITY
C0805C430G5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C430G5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C430G5GACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance43pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C430G5GACTU
Related LinksC0805C43, C0805C430G5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C430G5GACTU Details Description
Related parts for C0805C430G5GACTU
RES SMD 71.5KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS JAMNUT PIN datasheet.pdf
BOARD DAUGHTER I2C STEP DVR SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
2.54MM SRSW SMTHDR W/CAP datasheet.pdf
RES 95K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
LAMP 5MM BLUE 470NM CLR datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 2% 3.9W 0603 datasheet.pdf