KEMET C0805C470M5GACTU
C0805C470M5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C470M5GACTU
Brief Description
CAP CER 47PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C470M5GACTU.pdf
Availability of C0805C470M5GACTU
QUANTITY
C0805C470M5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C470M5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C470M5GACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C470M5GACTU
Related LinksC0805C47, C0805C470M5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C470M5GACTU Details Description
Related parts for C0805C470M5GACTU
RES SMD 14.7K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE FOR PS/2 KVM SWITCH 15' datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
METER LCR DUAL DISPLAY datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 75 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 350VWM SMAJ datasheet.pdf
CURRETN SENSOR, 24VDC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf