KEMET C0805C471G2GACTU
C0805C471G2GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C471G2GACTU
Brief Description
CAP CER 470PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C471G2GACTU.pdf
Availability of C0805C471G2GACTU
QUANTITY
C0805C471G2GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C471G2GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C471G2GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)