KEMET C0805C471M2GACTU
C0805C471M2GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C471M2GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C471M2GACTU.pdf
Availability of C0805C471M2GACTU
QUANTITY
C0805C471M2GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C471M2GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C471M2GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C471M2GACTU
Related LinksC0805C47, C0805C471M2GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C471M2GACTU Details Description
Related parts for C0805C471M2GACTU
RES SMD 470K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
OSC XO 2.048MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 120MA SP-NC 6-SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V 1% BP 1812 datasheet.pdf
MOD WI-IMX287 256M FLASH 25/PK datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5K OHM 5% 30W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS WALL MNT SKT datasheet.pdf