KEMET C0805C472J4RACTU
C0805C472J4RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C472J4RACTU
Brief Description
CAP CER 4700PF 16V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C472J4RACTU.pdf
Availability of C0805C472J4RACTU
QUANTITY
C0805C472J4RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C472J4RACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C472J4RACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C472J4RACTU
Related LinksC0805C47, C0805C472J4RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C472J4RACTU Details Description
Related parts for C0805C472J4RACTU
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC POT DGTL 32TAP 8-MSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
IC GPS SS4 ROM 103 POS BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
ARBOR PRESS - RAST 2.5 POWER datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 WW 110POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.027UF RADIAL datasheet.pdf