KEMET C0805C472KBRACTU
C0805C472KBRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C472KBRACTU
Brief Description
CAP CER 4700PF 630V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C472KBRACTU.pdf
Availability of C0805C472KBRACTU
QUANTITY
C0805C472KBRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C472KBRACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C472KBRACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Featured Product630V Rated Capacitors Added to KEMET's High Voltage MLCC Product Portfolio
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C472KBRACTU
Related LinksC0805C47, C0805C472KBRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C472KBRACTU Details Description
Related parts for C0805C472KBRACTU
CONN HEADER .100 DUAL STR 50POS datasheet.pdf
IC HOUSEKEEPING 3.3/5/12V 14SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS W/PINS SOLDER datasheet.pdf
CONN CABLE 4CONDCTR 2M IP67 datasheet.pdf
C/A 50.125 24FIB PLE MPO datasheet.pdf
TERMINATION BLADE 2-CKT CLOSED datasheet.pdf
LP3R 5.08/30/90 3.2SN OR datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf