KEMET C0805C473K2RACTU
C0805C473K2RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C473K2RACTU
Brief Description
CAP CER 0.047UF 200V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C473K2RACTU.pdf
Availability of C0805C473K2RACTU
QUANTITY
C0805C473K2RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C473K2RACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C473K2RACTU
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C473K2RACTU
Related LinksC0805C47, C0805C473K2RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C473K2RACTU Details Description
Related parts for C0805C473K2RACTU
CONN HEADER .100 DUAL STR 60POS datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 8SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 12POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 115 OHM 1% 10W datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 2W SMBJ datasheet.pdf
CBL RIBN 60COND 0.050 BLK 328.1' datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 0.47 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE FRED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf