KEMET C0805C473K5RACTU
C0805C473K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C473K5RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C473K5RACTU.pdf
Availability of C0805C473K5RACTU
QUANTITY
C0805C473K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C473K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C473K5RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
PCN Design/SpecificationC0805C473yyRAC7yy0 series 13/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C473K5RACTU
Related LinksC0805C47, C0805C473K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C473K5RACTU Details Description
Related parts for C0805C473K5RACTU
CONN PLUG 22POS 1.5MM SMD .5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 22AWG ORG SHLD datasheet.pdf
BKWY HDR 30 SAU 34POS datasheet.pdf
RES 806 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X5R 0402 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/- 3.3V 2W datasheet.pdf