KEMET C0805C475K4PACTU
C0805C475K4PACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C475K4PACTU
Brief Description
CAP CER 4.7UF 16V X5R 0805
Datasheet Download
C0805C475K4PACTU.pdf
Availability of C0805C475K4PACTU
QUANTITY
C0805C475K4PACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C475K4PACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C475K4PACTU
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C475K4PACTU
Related LinksC0805C47, C0805C475K4PACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C475K4PACTU Details Description
Related parts for C0805C475K4PACTU
CONN HEADER 35POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf