KEMET C0805C510J1GACTU
C0805C510J1GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C510J1GACTU
Brief Description
CAP CER 51PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C510J1GACTU.pdf
Availability of C0805C510J1GACTU
QUANTITY
C0805C510J1GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C510J1GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C510J1GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C510J1GACTU
Related LinksC0805C51, C0805C510J1GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C510J1GACTU Details Description
Related parts for C0805C510J1GACTU
THERMISTOR LEADED 470K OHM NTC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 16LLP datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 33V 2KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 50 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
2.54MM CENTER TWO PART PROBE datasheet.pdf
FRAME FEMALE SZE10 FOR 3MOD datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V X6S 0603 datasheet.pdf