KEMET C0805C511K5GACTU
C0805C511K5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C511K5GACTU
Brief Description
CAP CER 510PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C511K5GACTU.pdf
Availability of C0805C511K5GACTU
QUANTITY
C0805C511K5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C511K5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C511K5GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance510pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C511K5GACTU
Related LinksC0805C51, C0805C511K5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C511K5GACTU Details Description
Related parts for C0805C511K5GACTU
LAMP LED 6VDC 22 SERIES YELLOW datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.4MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 20% RADIAL datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 35A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 400MA 360 MOHM datasheet.pdf
EVAL BOARD GPS SIRFSTARIV datasheet.pdf
SOLDER SHIELD TERM 20 AWG LEAD datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf