KEMET C0805C560M2GACTU
C0805C560M2GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C560M2GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 56PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C560M2GACTU.pdf
Availability of C0805C560M2GACTU
QUANTITY
C0805C560M2GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C560M2GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C560M2GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C560M2GACTU
Related LinksC0805C56, C0805C560M2GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C560M2GACTU Details Description
Related parts for C0805C560M2GACTU
RES ARRAY 4 RES 820 OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE 8COND 8AWG/16AWG ORG 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 223MA 2.648 OHM datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HDR HORIZ MALE 508MM 6CGRN datasheet.pdf
TV 26C 26#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
220UF 450V 35X30MM 85C 15000H datasheet.pdf