KEMET C0805C560M2GACTU
C0805C560M2GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C560M2GACTU
Brief Description
CAP CER 56PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C560M2GACTU.pdf
Availability of C0805C560M2GACTU
QUANTITY
C0805C560M2GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C560M2GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C560M2GACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C560M2GACTU
Related LinksC0805C56, C0805C560M2GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C560M2GACTU Details Description
Related parts for C0805C560M2GACTU
IC 8051 MCU 64K FLASH 100TQFP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SAMPLING 10V 24CDIP datasheet.pdf
CONNECTOR MALE 15POS FASTON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE 900A 550V 1FKE/115 AR datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 220MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG WHT SHLD 100' datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf