KEMET C0805C562M8RACTU
C0805C562M8RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C562M8RACTU
Brief Description
CAP CER 5600PF 10V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C562M8RACTU.pdf
Availability of C0805C562M8RACTU
QUANTITY
C0805C562M8RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C562M8RACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C562M8RACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)