NKK Switches KB15SKW01-28-JF
KB15SKW01-28-JF picture photo
Mfg. Part Number
KB15SKW01-28-JF
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V
Datasheet Download
KB15SKW01-28-JF.pdf
Availability of KB15SKW01-28-JF
QUANTITY
KB15SKW01-28-JF Order Process
Ship out your order
Specifications of KB15SKW01-28-JF
Internal Part NumberEIS-KB15SKW01-28-JF
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating1A (AC/DC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear (Green Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorIncandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal)28 VAC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KB15SKW01-28-JF
Related LinksKB15SKW, KB15SKW01-28-JF Datasheet, NKK Switches Distributor
KB15SKW01-28-JF Details Description
Related parts for KB15SKW01-28-JF
CAP FILM 2.2UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
IC TX CHANNEL LINK 21BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .050 SMD datasheet.pdf
CAP CER 27PF 3KV NP0 1808 datasheet.pdf
UP datasheet.pdf
TOOL ALIGNMENT HEDX-5XXX 3MM datasheet.pdf
CAP CER 4PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
SLDV-THR 5.00/16/180FLF 3.2BK datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 4MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN M12 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
33UF 50V 6.3X11 105C RAD datasheet.pdf