KEMET C0805C620F5GACTU
C0805C620F5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C620F5GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 62PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C620F5GACTU.pdf
Availability of C0805C620F5GACTU
QUANTITY
C0805C620F5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C620F5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C620F5GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance62pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C620F5GACTU
Related LinksC0805C62, C0805C620F5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C620F5GACTU Details Description
Related parts for C0805C620F5GACTU
RES SMD 0.15 OHM 1% 1W 0815 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONN HDR 1.27MM SMD AU 100POS datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CABLE IP68 MINI A TO B USB 2.0M datasheet.pdf
CONN HDR 38POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
CABLE DUCT VERTICAL HINGED datasheet.pdf
TV 39C 39#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
220UF 25V 10X12MM 105C 4000H datasheet.pdf