KEMET C0805C620G1GACTU
C0805C620G1GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C620G1GACTU
Brief Description
CAP CER 62PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C620G1GACTU.pdf
Availability of C0805C620G1GACTU
QUANTITY
C0805C620G1GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C620G1GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C620G1GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance62pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C620G1GACTU
Related LinksC0805C62, C0805C620G1GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C620G1GACTU Details Description
Related parts for C0805C620G1GACTU
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 240V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 220UF 6.3V 2917 datasheet.pdf
XCEDE 3W LEFT 4PVH 8COL datasheet.pdf