KEMET C0805C820F1GACTU
C0805C820F1GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C820F1GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 82PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C820F1GACTU.pdf
Availability of C0805C820F1GACTU
QUANTITY
C0805C820F1GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C820F1GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C820F1GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C820F1GACTU
Related LinksC0805C82, C0805C820F1GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C820F1GACTU Details Description
Related parts for C0805C820F1GACTU
RES SMD 12.1OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH SIDE ACTUATED 10 SEC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
FUSE TELPOWER 40A 170VDC datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS R/A GOLD .100 datasheet.pdf
CA 50 12F OFNP MPO datasheet.pdf
CABLE ASSY BOWDEN datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
MICRO 9C S 30" WHT JACKP NI datasheet.pdf