Vishay/Dale CMF554M7000JKBF
CMF554M7000JKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF554M7000JKBF
Brief Description
RES 4.7M OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF554M7000JKBF.pdf
Availability of CMF554M7000JKBF
QUANTITY
CMF554M7000JKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF554M7000JKBF
Internal Part NumberEIS-CMF554M7000JKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.7M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF554M7000JKBF
Related LinksCMF554M, CMF554M7000JKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF554M7000JKBF Details Description
Related parts for CMF554M7000JKBF
RES SMD 15.8 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 16 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 5NS 44TQFP datasheet.pdf
RTD L=100MM 2M STRIGHT datasheet.pdf
CONN HDR 14POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
XFMR TOROIDAL 650VA THRM PROTCT datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf