KEMET C0805C820J1GALTU
C0805C820J1GALTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C820J1GALTU
Brief Description
CAP CER 82PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C820J1GALTU.pdf
Availability of C0805C820J1GALTU
QUANTITY
C0805C820J1GALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C820J1GALTU
Internal Part NumberEIS-C0805C820J1GALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCeramic Capacitors
SeriesL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C820J1GALTU
Related LinksC0805C82, C0805C820J1GALTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C820J1GALTU Details Description
Related parts for C0805C820J1GALTU
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
IC LI-ION/LI-POLY CTRLR 10DFN datasheet.pdf
IC GATE OR/AND 4WIDE 16-SOEIAJ datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR/RCVR MLTPL 20SSOP datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOD CORD STANDARD 8-8 BLACK 25' datasheet.pdf
21P MTA156 CONN ASSY 24AWG LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
NTC THERMISTOR K164 /100 /K 10% datasheet.pdf
SWITCH CAP GREEN datasheet.pdf
FIXED IND 7.15NH 1.6A 10 MOHM datasheet.pdf