KEMET C0805C821K2RALTU
C0805C821K2RALTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C821K2RALTU
Brief Description
CAP CER 820PF 200V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C821K2RALTU.pdf
Availability of C0805C821K2RALTU
QUANTITY
C0805C821K2RALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C821K2RALTU
Internal Part NumberEIS-C0805C821K2RALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C821K2RALTU
Related LinksC0805C82, C0805C821K2RALTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C821K2RALTU Details Description
Related parts for C0805C821K2RALTU
HEX STANDOFF 4-40 NYLON 1" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF05A/AF05/AFE05T datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 32A TO-247AC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC VOICE SYNTH SER FLASH 28SSOP datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf