KEMET C0805C821KDRACTU
C0805C821KDRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C821KDRACTU
Brief Description
CAP CER 820PF 1KV X7R 0805
Datasheet Download
C0805C821KDRACTU.pdf
Availability of C0805C821KDRACTU
QUANTITY
C0805C821KDRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C821KDRACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C821KDRACTU
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C821KDRACTU
Related LinksC0805C82, C0805C821KDRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C821KDRACTU Details Description
Related parts for C0805C821KDRACTU
IC FLASH 1MBIT 250NS 32TSOP datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 3.2UH 7.4A 12.4 MOHM datasheet.pdf
IC IDIC R/W RFID 330BIT 80PF datasheet.pdf
IC A/D CONV 24BIT 8-CHAN 28-SSOP datasheet.pdf
TXRX 10/100 LINKMD 3.3V 48-SSOP datasheet.pdf
RES 270K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
ELETRO TAP ASSY datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 13A 8DFN datasheet.pdf