KEMET C0805F153K5RACTU
C0805F153K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805F153K5RACTU
Brief Description
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
C0805F153K5RACTU.pdf
Availability of C0805F153K5RACTU
QUANTITY
C0805F153K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805F153K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C0805F153K5RACTU
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFO-CAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
FeaturesOpen Mode
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805F153K5RACTU
Related LinksC0805F15, C0805F153K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805F153K5RACTU Details Description
Related parts for C0805F153K5RACTU
CONN HEADER R/A 2POS 2.5MM GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 9A TO-3P datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 20ppm 16pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
BULD SOCKET SINGLE HSG-B TYPE datasheet.pdf
RES 154 OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
ROUND CABLE 2-26POS SOCKET 6M datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf