AVX Corporation W2L1YC473MAT1A
W2L1YC473MAT1A picture photo
Mfg. Part Number
W2L1YC473MAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0508
Datasheet Download
W2L1YC473MAT1A.pdf
Availability of W2L1YC473MAT1A
QUANTITY
W2L1YC473MAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of W2L1YC473MAT1A
Internal Part NumberEIS-W2L1YC473MAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesIDC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0508 (1220 Metric)
Size / Dimension0.050" L x 0.080" W (1.27mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Multi-Terminal)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W2L1YC473MAT1A
Related LinksW2L1YC4, W2L1YC473MAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
W2L1YC473MAT1A Details Description
Related parts for W2L1YC473MAT1A
IC SW BIDIRECT RF VIDEO 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.58KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 5.6K OHM 5% AXL datasheet.pdf
CONN PLUG 99POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MT PINS datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK BKWY 06CKT datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 3A TO220-5 datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 50MA RADIAL datasheet.pdf