KEMET C0805F223K5RACAUTO
C0805F223K5RACAUTO picture photo
Mfg. Part Number
C0805F223K5RACAUTO
Brief Description
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
C0805F223K5RACAUTO.pdf
Availability of C0805F223K5RACAUTO
QUANTITY
C0805F223K5RACAUTO Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805F223K5RACAUTO
Internal Part NumberEIS-C0805F223K5RACAUTO
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFO-CAP
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
FeaturesOpen Mode, Soft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805F223K5RACAUTO
Related LinksC0805F223, C0805F223K5RACAUTO Datasheet, KEMET Distributor
C0805F223K5RACAUTO Details Description
Related parts for C0805F223K5RACAUTO
CAP ALUM 150UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
EMULATOR BASE UNIT H8S/2168 FAM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 11 OHM 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf