KEMET C0805J104K5RAC7800
C0805J104K5RAC7800 picture photo
Mfg. Part Number
C0805J104K5RAC7800
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
C0805J104K5RAC7800.pdf
Availability of C0805J104K5RAC7800
QUANTITY
C0805J104K5RAC7800 Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805J104K5RAC7800
Internal Part NumberEIS-C0805J104K5RAC7800
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFO-CAP
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesOpen Mode, Soft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805J104K5RAC7800
Related LinksC0805J104, C0805J104K5RAC7800 Datasheet, KEMET Distributor
C0805J104K5RAC7800 Details Description
Related parts for C0805J104K5RAC7800
RES CURRENT SENSE .005 OHM 5W 1% datasheet.pdf
TRANSISTOR ARRAY NPN 16-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
WR-WTB TOOL CRIMP WTB 1.50MM datasheet.pdf
TVS DIODE 56VWM 92.6VC P600 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
DIODE MODULE 30V 400A 2TOWER datasheet.pdf
CONN SOCKET datasheet.pdf
3:1 HEAT SHRINK TUBING BLUE datasheet.pdf
ATTENUATOR 30 DB DC 8GHZ datasheet.pdf