KEMET C0805N103K5XSC7189
C0805N103K5XSC7189 picture photo
Mfg. Part Number
C0805N103K5XSC7189
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V 10% X7R 0805
Datasheet Download
C0805N103K5XSC7189.pdf
Availability of C0805N103K5XSC7189
QUANTITY
C0805N103K5XSC7189 Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805N103K5XSC7189
Internal Part NumberEIS-C0805N103K5XSC7189
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Military Product Overview
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR31
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure Rate-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805N103K5XSC7189
Related LinksC0805N103, C0805N103K5XSC7189 Datasheet, KEMET Distributor
C0805N103K5XSC7189 Details Description
Related parts for C0805N103K5XSC7189
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 30K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
DIODE PIN PLASTIC LEADFREE datasheet.pdf
BOX TO STUD SUPPORT FLUSH WALL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.8-1.8V 9W datasheet.pdf
SPARE TRANSMITTER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf