KEMET C0805T102K2RCLTU
C0805T102K2RCLTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805T102K2RCLTU
Brief Description
CAP CER 1000PF 200V X7R 0805
Datasheet Download
C0805T102K2RCLTU.pdf
Availability of C0805T102K2RCLTU
QUANTITY
C0805T102K2RCLTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805T102K2RCLTU
Internal Part NumberEIS-C0805T102K2RCLTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsHigh Reliability
RatingsCOTS
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805T102K2RCLTU
Related LinksC0805T10, C0805T102K2RCLTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805T102K2RCLTU Details Description
Related parts for C0805T102K2RCLTU
IC OTP 4MBIT 120NS 32VSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 10POS 26AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN RCPT 120PS R/A 2MM PRESSFIT datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 1A TO-92 datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 750 OHM 16DIP datasheet.pdf
CABLE STR MALE-R/A MALE 4POS 12' datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPST datasheet.pdf