KEMET C0805T330J5GCLTU
C0805T330J5GCLTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805T330J5GCLTU
Brief Description
CAP CER 33PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
C0805T330J5GCLTU.pdf
Availability of C0805T330J5GCLTU
QUANTITY
C0805T330J5GCLTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805T330J5GCLTU
Internal Part NumberEIS-C0805T330J5GCLTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsHigh Reliability
RatingsCOTS
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805T330J5GCLTU
Related LinksC0805T33, C0805T330J5GCLTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805T330J5GCLTU Details Description
Related parts for C0805T330J5GCLTU
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A 8SOPWRPAD datasheet.pdf
FIXED IND 21.7NH 500MA 220 MOHM datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4DIP THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOX S STEEL 5.12"L X 15.75"W datasheet.pdf
SGE1510-2-0990A-5000C datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 120W datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 80A datasheet.pdf