KEMET C0805T823K5RCLTU
C0805T823K5RCLTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805T823K5RCLTU
Brief Description
CAP CER 0.082UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
C0805T823K5RCLTU.pdf
Availability of C0805T823K5RCLTU
QUANTITY
C0805T823K5RCLTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805T823K5RCLTU
Internal Part NumberEIS-C0805T823K5RCLTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.082µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsHigh Reliability
RatingsCOTS
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805T823K5RCLTU
Related LinksC0805T82, C0805T823K5RCLTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805T823K5RCLTU Details Description
Related parts for C0805T823K5RCLTU
DIODE SCHOTTKY 45V 6A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 20AWG MTA-156 datasheet.pdf
RES 698 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 24SKT SLD CUP datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 15NS 44TQFP datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG DUPLX datasheet.pdf
CONN HDR 11POS 0.200 T/H GOLD datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
HDM SMPR033F G datasheet.pdf
16 V Rail-to-Rail Buffer Amplifiers IC datasheet.pdf