KEMET C0805X102K4RACTU
C0805X102K4RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805X102K4RACTU
Brief Description
CAP CER 1000PF 16V X7R 0805
Datasheet Download
C0805X102K4RACTU.pdf
Availability of C0805X102K4RACTU
QUANTITY
C0805X102K4RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805X102K4RACTU
Internal Part NumberEIS-C0805X102K4RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFT-CAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.083" L x 0.049" W (2.10mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805X102K4RACTU
Related LinksC0805X10, C0805X102K4RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805X102K4RACTU Details Description
Related parts for C0805X102K4RACTU
RES SMD 2.37K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HOUSING 16POS 2MM W/LATCH datasheet.pdf
CONN HEADER R/A GOLD 13POS datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC P600 datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 200V SCREW datasheet.pdf
RES 22 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
SENSOR PRES 600PSI DIFF 5V SMT datasheet.pdf
CABLE USER I/0 LEOPARD 12"" datasheet.pdf
CAP CER 300PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf