KEMET C0805X102KDRACTU
C0805X102KDRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805X102KDRACTU
Brief Description
CAP CER 1000PF 1KV X7R 0805
Datasheet Download
C0805X102KDRACTU.pdf
Availability of C0805X102KDRACTU
QUANTITY
C0805X102KDRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805X102KDRACTU
Internal Part NumberEIS-C0805X102KDRACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesHV FT-CAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.083" L x 0.049" W (2.10mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805X102KDRACTU
Related LinksC0805X10, C0805X102KDRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805X102KDRACTU Details Description
Related parts for C0805X102KDRACTU
IC READ-BACK LATCH TRI-ST 24-DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 6MM GRAY datasheet.pdf
OUTPUT MODULE AC MINI 9MA 24VDC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST-NC 13A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 310MA 3.7 OHM TH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HEADER 52POS SMD SNGL ROW datasheet.pdf
FIXED IND 800NH 16.5A 2.5 MOHM datasheet.pdf
CREE XP-E AMBER datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
RELAY PHOTOMOS MOS FET 60V datasheet.pdf