KEMET C0805X105K8NAC7800
C0805X105K8NAC7800 picture photo
Mfg. Part Number
C0805X105K8NAC7800
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 10V X8L 0805
Datasheet Download
C0805X105K8NAC7800.pdf
Availability of C0805X105K8NAC7800
QUANTITY
C0805X105K8NAC7800 Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805X105K8NAC7800
Internal Part NumberEIS-C0805X105K8NAC7800
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX8L
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.083" L x 0.049" W (2.10mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Temperature
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805X105K8NAC7800
Related LinksC0805X105, C0805X105K8NAC7800 Datasheet, KEMET Distributor
C0805X105K8NAC7800 Details Description
Related parts for C0805X105K8NAC7800
IC DETECTOR PHASE FREQ 8SOIC datasheet.pdf
ACCY REDUCING BUSHING 1/0-6AWG datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
FAN BLWR 160.7X50.2MM SPD24B1QDN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/4 58A FME datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
LED COB CXB1830 3000K WHT SMD datasheet.pdf
HD 38999 121C 121#23 SKT RECP datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 2% 3.9W 0603 datasheet.pdf
500 mA, Low Dropout, CMOS Linear Regulator IC datasheet.pdf