SSI Technologies Inc P51-300-A-R-I36-4.5V-000-000
P51-300-A-R-I36-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-300-A-R-I36-4.5V-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 300PSI M12-1.0 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-300-A-R-I36-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-300-A-R-I36-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-300-A-R-I36-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-300-A-R-I36-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-300-A-R-I36-4.5V-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-300-A-R-I36-4.5V-000-000
P51-300-A-R-I36-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-300-A-R-I36-4.5V-000-000
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A .100 2POS 30AU datasheet.pdf
LED T-3MM 635NM RED DIFF RA SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC ENERGY HARVESTING PSU 10DFN datasheet.pdf
IC DEMODULATOR SGL RDS 16-SOIC datasheet.pdf
CONN CIC FFC RCPT 6POS 2.54MM datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
SUPPORT AGREEMENT PRINCIPAL 5HRS datasheet.pdf
LED RED CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS SKT datasheet.pdf