KEMET C0805X331J5GACTU
C0805X331J5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805X331J5GACTU
Brief Description
CAP CER 330PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
C0805X331J5GACTU.pdf
Availability of C0805X331J5GACTU
QUANTITY
C0805X331J5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805X331J5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805X331J5GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFT-CAP
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance330pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.083" L x 0.049" W (2.10mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805X331J5GACTU
Related LinksC0805X33, C0805X331J5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805X331J5GACTU Details Description
Related parts for C0805X331J5GACTU
RES ARRAY 4 RES 1.2K OHM 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 47 OHM 14SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC DO204AC datasheet.pdf
Connector Receptacle 27 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3PH 1200V FO-T-A datasheet.pdf
TOOL DIE SOLIS 69099 1/0AWG datasheet.pdf
LED PMI PROMINENT GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 312.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 3W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 132BGA datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf