General Cable C0890A.18.10
C0890A.18.10 picture photo
Mfg. Part Number
C0890A.18.10
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
MULTI-PAIR 4COND 24AWG SHLD 500'
Datasheet Download
C0890A.18.10.pdf
Availability of C0890A.18.10
QUANTITY
C0890A.18.10 Order Process
Ship out your order
Specifications of C0890A.18.10
Internal Part NumberEIS-C0890A.18.10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Pair
Number of Conductors4 (2 Pair Twisted)
Wire Gauge24 AWG
Conductor Strand7/32
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.247" (6.27mm)
Shield TypeFoil
Length500' (152.44m)
Jacket ColorGray
RatingsUL Style 2448
FeaturesDrain Wire
Voltage30V
Operating Temperature-20°C ~ 80°C
UsageComputer
Conductor InsulationPolyethylene (PE)
Jacket (Insulation) Thickness0.032" (0.81mm)
Shield MaterialFlexfoil®
Shield Coverage100%
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0890A.18.10
Related LinksC0890A, C0890A.18.10 Datasheet, General Cable Distributor
C0890A.18.10 Details Description
Related parts for C0890A.18.10
CONN RING 10-12 AWG #6 PL-GRIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 2.8W 16FLIPCHIP datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 5% 330VAC QC TERM datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.6A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
RES NTWRK 18 RES MULT OHM 11SIP datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 700MA PMDU datasheet.pdf
CAP 470 UF 20% 50 V datasheet.pdf