General Cable C0961A.38.10
C0961A.38.10 picture photo
Mfg. Part Number
C0961A.38.10
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE 25COND 24AWG GRY SHLD 500'
Datasheet Download
C0961A.38.10.pdf
Availability of C0961A.38.10
QUANTITY
C0961A.38.10 Order Process
Ship out your order
Specifications of C0961A.38.10
Internal Part NumberEIS-C0961A.38.10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors25
Wire Gauge24 AWG
Conductor Strand7/32
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.355" (9.02mm)
Shield TypeFoil
Length500' (152.44m)
Jacket ColorGray
Ratings-
Features-
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 80°C
UsageComputer
Conductor InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.032" (0.81mm)
Shield MaterialAluminum
Shield Coverage100%
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0961A.38.10
Related LinksC0961A, C0961A.38.10 Datasheet, General Cable Distributor
C0961A.38.10 Details Description
Related parts for C0961A.38.10
TRANS PNP 50V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
TERM RING TONGUE #6 STUD UNINSUL datasheet.pdf
RES SMD 66.5OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 9PS 26AWG .156 TIN datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 47K OHM 1606 datasheet.pdf
RES 6.68K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 5V 1500W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 330 OHM 8SIP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 31MM datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf