TDK Corporation C1005C0G1H101J/50
C1005C0G1H101J/50 picture photo
Mfg. Part Number
C1005C0G1H101J/50
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 50V C0G 0402
Datasheet Download
C1005C0G1H101J/50.pdf
Availability of C1005C0G1H101J/50
QUANTITY
C1005C0G1H101J/50 Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005C0G1H101J/50
Internal Part NumberEIS-C1005C0G1H101J/50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005C0G1H101J/50
Related LinksC1005C0G, C1005C0G1H101J/50 Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005C0G1H101J/50 Details Description
Related parts for C1005C0G1H101J/50
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SRT datasheet.pdf
CARD ENGINE 64MB FLASH 64MB RAM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON T 1.9-2.65MM WHT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100 L.585 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 300MW SOT23 datasheet.pdf
500 TB SOC W/LATCH VER datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 12A TO263 datasheet.pdf