TDK Corporation C1005C0G1H180J/50
C1005C0G1H180J/50 picture photo
Mfg. Part Number
C1005C0G1H180J/50
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 50V C0G 0402
Datasheet Download
C1005C0G1H180J/50.pdf
Availability of C1005C0G1H180J/50
QUANTITY
C1005C0G1H180J/50 Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005C0G1H180J/50
Internal Part NumberEIS-C1005C0G1H180J/50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005C0G1H180J/50
Related LinksC1005C0G, C1005C0G1H180J/50 Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005C0G1H180J/50 Details Description
Related parts for C1005C0G1H180J/50
FILTER LINE 47MH 0.7A TYPE 600 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU QUAD SOT23-6 datasheet.pdf
CONN PLUG 28POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 2SKT SLD CUP datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 400MA 760 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 43NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf